Rynek leasingu z solidną 20-procentową dynamiką wzrostu. BZ WBK Leasing rośnie szybciej niż konkurencja

Pierwszy kwartał 2018 roku przyniósł kolejne rekordy w branży leasingowej. Łączna wartość przedmiotów sfinansowanych przez firmy leasingowe wzrosła aż o 20,9 proc. r/r – czyli więcej niż prognozowali eksperci. Pierwsze trzy miesiące roku były rekordowe również dla BZWBK Leasing. Spółka sfinansowała środki trwałe warte 1,165 mld złotych, czyli o 32,1 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku i aż o 11 pp. powyżej rynku.

- 2018 rok zaczął się znakomicie dla całego sektora. Tym bardziej dumą napawa fakt, że pomimo tak wyśrubowanego benchmarku, wyniki BZWBK Leasing rosły w tempie o 11 pp. powyżej rynku – mówi Szymon Kamiński, prezes Zarządu BZ WBK Leasing. – Cieszymy się zaufaniem Klientów, co wzmacnia najwyższa ocena transparentności i przyjazności naszych umów leasingu w drugim z rzędu niezależnym badaniu Leasing Monitor, mamy doskonałą jakość obsługi Klienta i dystrybucję. Wzrost całego rynku leasingu jest napędzany wzrostem gospodarki. OECD zaprezentowało w marcu najnowszą prognozę dot. dynamiki PKB Polski, która w 2018 r. ma wynieść 4,2 proc. A warto pamiętać, że w 2017 roku gospodarka rosła szybciej niż zakładali najbardziej optymistyczni eksperci. Dobre dane makroekonomiczne wspierają nastroje przedsiębiorców i budują klimat inwestycyjny – podkreśla Szymon Kamiński.

Najważniejszymi obszarami rynku leasingu pozostaje finansowanie pojazdów oraz maszyn i urządzeń. W pierwszej kategorii łączna wartość przedmiotów sfinansowanych przez firmy leasingowe wyniosła 21,7 proc. r/r, a w drugiej – 18,3 proc. r/r. Tymczasem BZWBK Leasing odnotował wzrosty znacząco ponad rynek – odpowiednio o 32,2 proc. i 35,2 proc. w porównaniu z pierwszym kwartałem 2017 roku.

Wzrosty w pojazdach nadal pozytywnie zaskakują

Już w poprzednim roku wyniki sprzedaży samochodów były imponujące. Według danych IBRM Samar rok 2017 był dla branży samochodowej najlepszym od 18 lat. W ciągu 12 miesięcy na polskie drogi wyjechało ponad 483 tys. nowych samochodów osobowych, czyli aż 16,1 proc. więcej niż rok wcześniej i najwięcej od 1999 roku.

- Zakładaliśmy, że taki wzrost jak w 2017 trudno będzie powtórzyć, ale pierwszy kwartał zapowiada, że 2018 będzie równie dobry – mówi Tomasz Sudaj, dyrektor zarządzający ds. strategii rynkowej w BZWBK Leasing. - Liczba rejestracji samochodów osobowych w pierwszym kwartale była o 11,1 proc. wyższa niż rok wcześniej. Samochodów dostawczych przybyło o 5 proc. więcej niż przez pierwsze trzy miesiące 2017. To dla nas potwierdzenie trendu, który obserwujemy analizując własne statystyki – wskazuje Tomasz Sudaj.

BZWBK Leasing wzmacnia swoją pozycję w kategorii pojazdów. Spółka sfinansowała w pierwszym kwartale samochody osobowe o łącznej wartości niemal 340 mln złotych i ciężarowe za blisko 102 mln złotych. To o 30,2 i 28,7 proc. więcej niż rok wcześniej.

Branża budowlana i rolnicy inwestują

Z dobrej koniunktury rynkowej korzystają także firmy budowlane i sektor rolny. Wzrosty wartości finansowanych przez leasingodawców maszyn i urządzeń wskazują na wysoką skłonność do inwestycji w obu sektorach.

BZWBK Leasing niezmiennie pozostaje liderem finansowania maszyn i urządzeń. Spółka powiększyła swoją przewagę na kolejnymi dwoma spośród największych graczy w tej kategorii środków trwałych.

- Z informacji podanych przez GUS wynika, że rolnicy pesymistycznie oceniają zmiany koniunktury, ale my obserwujemy wzmożoną aktywność inwestycyjną w gospodarstwach. BZWBK Leasing sfinansował w pierwszym kwartale maszyny rolnicze o łącznej wartości o 30,7 proc. wyższej niż w tym samym okresie ubiegłego roku. Wzrost całego rynku wyniósł 26,9proc. – komentuje Tomasz Sudaj.

Inwestycje w maszyny i urządzenia są m.in. efektem boomu budowlanego. W trakcie realizacji są liczne projekty zarówno prywatne jak i publicznych.

- Projektów budowlanych w najbliższych latach nie będzie brakowało. Rozwija się budownictwo mieszkaniowe i komercyjne. Dodatkowe wsparcie zapewniają Regionalne Programy Operacyjne, w ramach których Samorządy Wojewódzkie dysponują środkami na sfinansowanie projektów o łącznej kwocie 170 mld zł. Ponad połowa z nich będzie przeznaczona na inwestycje w branży budowlanej. GUS podaje, że w marcu poprawę koniunktury zasygnalizowało 17,4 proc. przedsiębiorstw w branży, brak zmian – 70,3 proc. i jedynie 12,3 proc. jej pogorszenie. Panuje więc ogólnie dobry klimat dla realizacji kolejnych inwestycji – mówi Tomasz Sudaj.

- Wyniki pierwszego kwartału dają nam dużo satysfakcji i motywują do wytężonej pracy - podkreśla Szymon Kamiński – najbliższy czas będzie bardzo dobry dla inwestycji. Systematycznie wychodzimy do naszych Klientów z nowymi inicjatywami, np. programem finansowania elektro-mobilności. Będziemy wzmacniać to, co wyróżnia BZWBK Leasing, czyli najbardziej przejrzyste na rynku zapisów umowy leasingi, wysoką jakość obsługi Klientów i partnerów biznesowych, i dynamikę zrównoważonego wzrostu w każdym obszarze rynku – podsumowuje prezes Zarządu BZWBK Leasing.