I kwartał 2014 roku: rekordowy od 15 lat w BZ WBK Leasing

Według danych Związku Polskiego Leasingu w pierwszym kwartale 2014 roku sfinansowano środki trwałe o łącznej wartości ponad 10 mld zł, a dynamika wzrostu r/r wyniosła ponad 45%. Na tle branży wyróżnia się BZ WBK Leasing, które osiągnęło przyrosty praktycznie w każdej kategorii, osiągając dynamikę wzrostu r/r +56%, co oznacza wynik +11% ponad rynek. Dodatkowo spółka utrzymała bez zmian pozycję lidera branży w segmencie Maszyn i Urządzeń (wartość środków ponad 303 mln zł, dynamika +33% r/r) oraz stała się numerem jeden finansowania w segmencie Maszyn Rolniczych - osiągając rekordowe wyniki (wartość środków ponad 160 mln zł, dynamika +44%).

- Jest to dla nas rekordowy kwartał pod względem wyników osiągniętych w ciągu 15 lat działania na rynku leasingowym. Dokładnie 22 lutego 1999 roku, jeszcze jako WBK Finanse & Leasing podpisaliśmy pierwszą umowę leasingowa o wartości 26 tys. zł. W tym czasie firma dopiero powstawała, a nad stworzeniem umowy pracował wówczas cały zespół, czyli 10 osób. Było to dla nas prawdziwe wyzwanie i jednocześnie zastrzyk pozytywnej energii do dalszego działania oraz rozwoju naszej firmy. Dziś dzięki pasji i zaangażowaniu pracowników możemy cieszyć się z osiąganych rezultatów - wspomina Tomasz Jąder, Wiceprezes Zarządu BZ WBK Leasing.

Pojazdy napędziły rynek

Według danych ZPL w I kwartale 2014 leasingodawcy sfinansowali pojazdy o łącznej wartości blisko 6 796,80 mln zł, co oznacza blisko 65% wzrost w stosunku do analogicznego okresu. Wśród nich największe przyrosty odnotowano w pojazdach ciężarowych (2 652,80 mln zł, 254,9%), pojazdach o masie do 3,5 tony (2 258,30 mln zł, 341,5%), pojazdach ciężarowych pow. 3,5 t. (394,50 mln zł, 67,2%).

- Tak jak zakładaliśmy pierwszy kwartał 2014 r. pod względem finansowania pojazdów był dla nas bardzo dobry, głównie ze względu na okres deregulacji i możliwość zakupu z odliczeniem pełnego VAT określonych pojazdów do 3,5 tony. Był to zarazem idealny okres dla Klientów aby odnowić firmową flotę, z czego pieczołowicie korzystali, a tym samym dla dealerów samochodowych oraz firm leasingowych, które na finansowaniu tej grupy środków trwałych mocno korzystały oferując Klientom liczne rabaty oraz przedstawiając oferty dedykowane. – stwierdził Tomasz Sudaj, Dyrektor ds. strategii rynkowej w BZ WBK Leasing.

W pierwszych miesiącach br. firma BZ WBK Leasing sfinansowała pojazdy o łącznej wartości 341,63 mln zł, co oznacza dynamikę wzrostu o 88,2% w porównaniu do analogicznego okresu w 2013 r. Szczególną uwagę należy zwrócić na wyróżniający się cały segment samochodów ciężarowych (139,86 mln zł, 308,2%) z dynamiką wyższą niż rynek, gdzie w pojazdach o masie do 3,5 tony firma sfinansowała aktywa o wartości 121,58 mln zł osiągając imponującą dynamikę 373,3% r/r. lepszą niż rynkowa. Tak dobre rezultaty potwierdzają dane Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego SAMAR z których wynika, że w I kwartale liczba zarejestrowanych aut wyniosła w Polsce 96 853 sztuk. Jest to o 28,52 proc. więcej niż w takim samym okresie 2013 r.

- Utrzymujące się tendencje wzrostowe w większości obszarów polskiej gospodarki, w tym wzrost sprzedaży detalicznej oraz eksportu, przełożył się na inwestycje w pojazdy ciężarowe powyżej 3,5 tony i maszyny. Jak wynika z raportu GUS (Informacja o sytuacji społeczno-gospodarczej w kraju w lutym 2014 roku) dynamika obrotów towarowych handlu zagranicznego w styczniu br. była znacznie wyższa od niskiej przed rokiem. Eksport zwiększył się w porównaniu ze styczniem ub. roku o 8,4% i wyniósł 54,0 mld zł, a import wzrósł o 3,3% do 53,2 mld zł. Wymiana zamknęła się dodatnim saldem w wysokości 0,7 mld zł. Jest to optymistyczny sygnał dla sektora MŚP oraz branży leasingowej, że sytuacja w gospodarce wyraźnie się poprawia. Nasza branża finansuje głównie Małe i Średnie Przedsiębiorstwa, które stanowią ok. 80% całego rynku leasingu. Doświadczenie w finansowaniu sektora MŚP oraz stałe wzmacnianie sieci dystrybucji dedykowanej poszczególnym segmentom pozwala nam skutecznie odpowiadać na potrzeby naszych Klientów - podkreśla Szymon Kamiński, Prezes BZ WBK Leasing.

Nowy lider w maszynach rolniczych

BZ WBK Leasing nadal pozostaje liderem w sektorze finansowania maszyn i urządzeń. W I kwartale 2014 r. firma sfinansowała ruchomości o wartości 303,01 mln zł, co daje dynamikę wzrostu na poziomie 33,4% r/r. Na tak dobry wynik wpłynęło przede wszystkim finansowanie maszyn rolniczych, gdzie sfinansowano ruchomości na kwotę 160,13 mln zł (wzrost 44,3% r/r, przy zaledwie ponad 8% dynamice całego rynku), sprzętu budowlanego (wzrost 67,5% r/r) oraz sprzętu medycznego (wzrost 78,6% r/r).

- Jesteśmy jednym z najbardziej uniwersalnych graczy na rynku. Po bardzo dobrych wynikach w 2013 roku, kontynuujemy nasz rozwój. W ciągu ostatnich 3 miesięcy udało nam się awansować z trzeciego miejsca w roku ubiegłym, na pozycję lidera z prawie 23% udziałem w rynku wśród firm finansujących maszyny rolnicze. Tym samym leasingujemy w rolnictwie praktycznie co czwartą maszynę. I kwartał br. w segmencie AGRO okazał się rekordowy - zrealizowaliśmy plan sprzedaży na poziomie 111%. Fundamentem tak dobrych wyników w tym sektorze rynku jest przede wszystkim znakomita współpraca z naszymi partnerami biznesowymi i dostawcami sprzętu. Dzięki temu możemy być blisko aktualnych potrzeb inwestycyjnych rolnika i zaoferować mu specjalne, szyte na miarę rozwiązania w postaci atrakcyjnego finansowania dowolnego specjalistycznego sprzętu, a nie tylko dofinansowywanego przez UE. Wybierając naszą ofertę klienci doceniają jej bardzo wysoką jakość oraz dostępność. Chcemy utrzymać taką dynamikę, dlatego zależy nam na silnym i prężnym rozwoju w każdym istotnym dla nas obszarze rynku – podsumowuje Szymon Kamiński.

- Od kilku lat wspieramy rozwój polskiego rolnictwa i zależy nam na tym, by być partnerem dla rolnika z możliwie najszerszą ofertą na rynku. Finansujemy szerokie spektrum maszyn i urządzeń - ciągniki, przyczepy rolnicze, kombajny, siewniki i rozsiewacze, agregaty uprawowe, pługi, brony, prasy. Ostatnio rozwinęliśmy naszą ofertę dodatkowo o suszarnie i inne, dotychczas niefinansowane maszyny i urządzenia takie jak roboty udojowe oraz automaty do zdawania paszy. Szybki dostęp do usług finansowych i fachowe doradztwo zapewnia nasza sieć ponad 50 Doradców Agrobiznesu na terenie całej Polski, przygotowanych i ukierunkowanych wyłącznie na współpracę z Klientami branży rolnej. Wiemy, że czas dla rolników jest niezmiernie istotny – dlatego stawiamy na szybkość i efektywność przy realizacji wszystkich transakcji, a nasze umowy finalizujemy w dowolnym, wskazanym przez nich miejscu. Dodatkowo dzięki skali naszego działania, możemy zaoferować ubezpieczenia w cenie niedostępnej na rynku – podkreśla Tomasz Sudaj.

BZ WBK Leasing jest częścią grupy kapitałowej BZ WBK. Jako uniwersalny leasingodawca oferuje finansowanie szerokiej gamy środków trwałych klientom z sektora MŚP oraz dużym firmom i klientom korporacyjnym.

Firma specjalizuje się w finansowaniu maszyn i urządzeń, nieruchomości oraz środków transportu. Uzupełnienie oferty stanowią atrakcyjne pakiety ubezpieczeniowe oraz karty paliwowe.

BZ WBK Leasing kładzie duży nacisk na jakość oferowanych produktów i świadczonych usług oraz na rzetelność i transparentność we współpracy ze swoimi kontrahentami. Wysoką jakość obsługi potwierdzają wyniki realizowanych systematycznie przez firmę badań satysfakcji klienta.