50 mln euro na inwestycje proekologiczne

BZ WBK Leasing poszerza swoją ofertę finansowania inwestycji proekologicznych. Dzięki współpracy z Europejskim Bankiem Odbudowy i Rozwoju (EBOR), spółka przeznaczy 50 mln euro na finansowanie modernizacji polskich przedsiębiorstw w zakresie efektywności energetycznej, energii odnawialnej, zarządzania odpadami czy zasobami wody oraz inne projekty związane z ochroną środowiska naturalnego.

Środki zostaną przeznaczone na rozwój ekologicznych przedsięwzięć w ramach nowego programu - Polish Green Economy Financing Facility for Leasing (“Poland GEFF Leasing”). Wszystkie wsparte przez BZ WBK Leasing inwestycje będą musiały spełnić warunki Green Economy Transition (przejście na zieloną gospodarkę), określone przez EBOR. Środki będą przeznaczane m.in. na finansowanie nowych wózków widłowych, traktorów, kombajnów czy wtryskarek, które zastąpią starsze, mniej ekologiczne modele. Oferta leasingu w ramach programu dostępna będzie jedynie dla przedsiębiorstw prywatnych.

Dzięki współpracy z BZ WBK Leasing, EBOR znacząco poszerzy zasięg swoich działań, docierając do licznych klientów z sektora prywatnego.

- Cieszymy się, że możemy uruchomić kolejny projekt ekologiczny, szczególnie że robimy to we współpracy z BZ WBK Leasing, naszym wieloletnim partnerem – mówi Noel Edison, Director & Head of Insurance and Financial Services w EBOR. - To nowe podejście, które pozwoli udostępnić fundusze na rozwój firm w zakresie inwestycji przyczyniających się do poprawy kondycji środowiska naturalnego. W ten sposób EBOR chce przyczyniać się do wspierania działań na rzecz równowagi ekologicznej w Polsce – podsumowuje Edison.

- Dla BZ WBK Leasing ta współpraca jest niezmiernie ważna z dwóch powodów. Cieszymy się mogąc uczestniczyć w modernizacji polskiej gospodarki i dopasowywaniu jej do światowych standardów ekologicznych. Jednocześnie, program pozwala nam realizować oczekiwania naszych klientów, coraz częściej zainteresowanych finansowaniem przedsięwzięć proekologicznych – dodaje Tomasz Jąder, wiceprezes zarządu w BZ WBK Leasing.

Tym bardziej, że dostępne dane i analizy wskazują, że trendy proekologiczne mają coraz większy wpływ na gospodarkę.

- Według badań Instytutu Gallupa, aż 94 proc. konsumentów deklaruje, że chętniej korzystają z produktów i usług firm dbających o środowisko. To sprawia, że nawet przedsiębiorcy, którzy sami nie są wrażliwi na kwestie związane ze środowiskiem naturalnym, dostrzegają jaką moc może mieć postawa proekologiczna. Dziś to nie tylko idea czy moda, ale element długofalowej strategii biznesowej. Polacy ten trend już rozumieją. Ekologia jest przyszłością niemal każdej branży. Cieszę się, że w tym zakresie to właśnie nasza spółka jest pionierem na polskim rynku usług leasingowych – komentuje Tomasz Jąder.

Projekt nie jest pierwszym, który EBOR realizuje wspólnie z BZ WBK Leasing. W 2015 roku bank przeznaczył 50 mln euro na zapewnienie finansowania dla małych i średnich przedsiębiorstw, z czego przynajmniej 70 proc. środków dedykowanych było na finansowanie rozwoju inwestycji energii zrównoważonej. Wszystkie środki zostały wykorzystane przez polskich przedsiębiorców.