2018 kolejnym rokiem rekordów na rynku leasingu. Santander Leasing z blisko 30 proc. dynamiką wzrostu

Rok 2018 był rekordowy dla całego rynku leasingu, który wg danych Związku Polskiego Leasingu urósł o 21,8 proc. Na tym tle wyróżnia się Santander Leasing - dynamika 29,2 proc. r/r to efekt sfinansowania środków trwałych o rekordowej wartości 5,4 mld zł.

- Wzrost PKB, który pozytywnie zaskakiwał nawet optymistycznych analityków, spadające bezrobocie, rosnące zarobki i konsumpcja – taki był miniony rok – mówi Szymon Kamiński, prezes zarządu Santander Leasing. - Dla firm leasingowych, ściśle powiązanych z nastrojami inwestycyjnymi, to były dobre warunki do wzrostu. Mamy wielką satysfakcję, że wykorzystaliśmy koniunkturę efektywnie i przebiliśmy znacząco średnią rynkową – dodaje.

Motorem napędowym rynku leasingu niezmiennie pozostają pojazdy. Łączna wartość przedmiotów z tej kategorii sfinansowanych w 2018 roku leasingiem wyniosła 58,5 mld złotych, czyli 23,5 proc. więcej niż w całym 2017 roku. Na tle tak wyśrubowanego benchmarku, wyróżnił się Santander Leasing ze wzrostem na poziomie 45 proc.

- Pojazdy, a w szczególności auta osobowe, były najszybciej rosnącą kategorią rynku leasingu. To był wyjątkowy koniec roku ze względu na zapowiedź zmian w przepisach PIT i CIT od 2019 roku i w związku z tym takich dynamik nie zobaczymy ponownie zbyt szybkokomentuje Jakub Poręcki, dyrektor sprzedaży w Santander Leasing. - Nie zmienia to faktu, że w minionym roku zdecydowanie postawiliśmy na ten segment, a potwierdzeniem efektów są nasze ponad-rynkowe wzrosty. Naszą ambicją jest także wyznaczanie trendów rynkowych, stąd m.in. przedłużenie promocji leasingu 100% na auta elektryczne. Wspieranie inwestycji proekologicznych wpisuje się w naszą strategię zarówno na poziomie biznesowym, jak i wizerunkowym – podkreśla.

Szczególny nacisk na kategorię pojazdów obrazują statystyki Santander Leasing w obszarze aut osobowych. Dynamika wzrostu przekroczyła 70 proc., a łączna wartość sfinansowanych samochodów urosła z 1,1 mld złotych w 2017 roku do 1,9 mld w 2018 roku. Na uwagę zasługuje fakt, iż rok 2018 był kolejnym kiedy wzrosty w obszarze finansowania pojazdów leasingiem znacząco przewyższały dynamikę wzrostu liczby rejestracji. W ciągu minionych dwunastu miesięcy zarejestrowano około 532 tys. nowych aut osobowych – tj. o 9,4 proc. więcej niż w 2017 roku.

- Ta dysproporcja świadczy o rosnącej popularności leasingu, jako najbardziej przystępnej formy finansowania inwestycji – tłumaczy Jakub Poręcki.

Zgodnie z zapowiedziami z początkiem 2019 roku zmieniły się zasady leasingu drogich samochodów osobowych dla firm. Zmiany zostały wprowadzone w przepisach ustaw o podatku PIT i CIT, w zakresie dotyczącym leasingu, zakupu i użytkowania samochodów osobowych w celach firmowych. - Pamiętajmy, że dotychczas limitowanie niektórych kosztów, w tym np. amortyzacji czy też ubezpieczenia dotyczyło aut osobowych o wartości powyżej 20 tysięcy EURO. Zatem, mając na uwadze to, że średnia wartość samochodu osobowego używanego w firmie jest powyżej 100 tys. zł, ale raczej nie przekracza 150 tysięcy złotych, stąd zwiększenie tego progu wartości jest raczej pozytywnie odbierane przez przedsiębiorców - podkreśla Jakub Poręcki.

Wymagający rynek agro, „budowlanka” napędza obszar MiU

Jak do tej pory drugim z najważniejszych dla rynku obszarów było finansowanie maszyn i urządzeń. Według danych ZPL dynamika rynku przekroczyła 18 proc., a istotne było finansowanie maszyn budowlanych i rolniczych. W pierwszej z tych kategorii wzrost wartości sfinansowanych przez Santander Leasing przedmiotów wyniósł 52,7 proc., wobec średniej rynkowej na poziomie 45,2 proc. W obszarze maszyn rolniczych wzrost wyniósł 10,5 proc. r/r. W 2018 roku wartość sfinansowanych przez Santander Leasing maszyn rolniczych po raz pierwszy przekroczyła 800 mln złotych. - Oczekujemy, że w najbliższym czasie zmieni się struktura finansowania środków trwałych w kierunku maszyn i urządzeń - prognozuje Jakub Poręcki.

Jakość przede wszystkim

Mocna konkurencja na rynku zmusza firmy do większej atencji na jakości świadczonych usług. Dobry partner to taka instytucja finansująca - w tym oczywiście firmy leasingowe - które są stabilnym partnerem. Źródła finansowania inwestycji pochodzą ze sprawdzonych źródeł, a za marką stoi solidny międzynarodowy kapitał. Co więcej, współpraca z firmami leasingowymi jest dla przedsiębiorców wygodna z kilku głównych powodów: ze względu na dostępność w wybranym miejscu i czasie, na mobilność doradców leasingowych oraz poprzez dostawców. - Przykładamy dużą wagę nie tylko do jakości i szybkości obsługi przedsiębiorstw, które są klientami końcowymi. Dla nas równie istotna jest współpraca z klientami - partnerami vendorskimi, czyli dostawcami, która ma wpływ na dostępność produktów dla klientów końcowych - podkreśla Jakub Poręcki.

Ekonomiści Santander Bank Polska prognozują, że pomimo spowolnienia gospodarki w 2019 roku, krajowe inwestycje będą wzrastać dzięki dostępnym jeszcze środkom UE. Konsumpcja prywatna pozostanie najmocniejszym motorem wzrostu, chociaż nieco osłabnie w porównaniu do poprzedniego roku. W efekcie, tempo wzrostu PKB w Polsce spowolni z ok. 5% w 2018 do ok. 4% w 2019, nadal jednak pozostając jednym z najwyższych w Europie i powyżej potencjału polskiej gospodarki.

– W nowym roku wzrost PKB i inne wskaźniki makroekonomiczne z dużym prawdopodobieństwem nie będą już tak dobre, rynek leasingu z pewnością wciąż będzie osiągał wzrosty, choć niższe, m.in. dzięki coraz większej świadomości inwestorów, którzy poznając zalety tego typu finansowania, coraz częściej się na nie decydują – podsumowuje prezes zarządu Santander Leasing.